powrót do strony głównej

   
HISTORIA
 

Rys historyczny

  

Wielkie Księstwo Poznańskie

  

Powstanie wielkopolskie

  

Powszechna Wystawa Krajowa

 


Poznański Czerwiec

 
-

przyczyny

-

przebieg

-

ofiary

-

procesy uczestników

-

epilog

-

galeria

-

poezja nt. Czerwca

-

Czerwiec w mediach

   

 

Dokładna liczba ofiar Poznańskiego Czerwca do dziś nie jest znana i stanowi przedmiot badań, w tym postępowań prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
 
Poniższa lista powstała w oparciu o opracowania A. Ziemkowskiego (z 1981 r.) i Ł. Jastrząba (z 2006 r.).
 

Lp. Nazwisko i imię Imiona rodziców Wiek Zawód Miejsce znalezienia Szpital Zgon Przyczyna zgonu
01 Bentke Roman Kazimierz 18 uczeń Technikum Łączności ul. Kocha- nowskiego Strusia 28.06 postrzał czaszki
02 Błażejak Henryk Czesław, Ludwika 16 uczeń tokarski Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy ul. Inżynierskiej w Poznaniu ul. Fredry Wojskowy 08.07  
03 Boroń Sylwester Stanisław, Maria 25 główny technolog Wojewódzkiej Fabryki Metalowej w Wolbromiu ul. Kocha- nowskiego Raszei 28.06 postrzał prawego obojczyka
04 Braun Zdzisław   26 kierowca     28.06  
05 Chruściński Piotr         Strusia 03.07  
06 Cieślik Walenty Walenty, Józefa 20 pracownik fizyczny Rzeźni Miejskiej ul. Kocha- nowskiego Raszei 28.06 postrzał klatki piersiowej prawej
07 Czekaj Jakub   21 rolnik; szeregowy 10 Wielkopolskiego Pułku KBW     28.06  
08 Dąbrowicz Michał Bolesław 23 inspektor produkcji w Poznańskim Zjednoczeniu Robót Lądowo-Inżynieryjnych, student zaoczny ul. Ostroroga Raszei 28.06 rana postrzałowa głowy
09 Dutkiewicz Kazimierz Kazimierz, Maria 17 elektromonter Wydziału Sieci MPK ul. Mickiewicza Raszei – Święcic- kiego 28.06 przestrzał czaszki mózgowej
10 Falasa Bronisław   22 pomocnik maszynisty; szeregowy-strzelec w 10 Sudeckiej Dywizji Pancernej     28.06  
11 Ficek Ryszard     słuchacz Szkoły Wojsk Pancernych i Zmotoryzowanych w Poznaniu     07.07  
12 Franke Tadeusz Józef 31 ucinacz pilników, szofer     28.06  
13 Frankowski Bogdan   22 chorąży Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego gmach UB   28.06  
14 Gliński Andrzej   15 uczeń Technikum Łączności ul. Mylna Święcic- kiego 28.06  
15 Graja Kazimierz   31 porucznik Wojewódzkiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego gmach UB   28.06  
16 Grześkowiak Henryk Józef, Cecylia 24 pracownik fizyczny w Poznańskich Zakładach Przemysłu Piekarniczego     28.06  
17 Hoppe Andrzej   18 uczeń ślusarski Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy ul. Inżynierskiej w Poznaniu ul. Kocha- nowskiego Raszei 28.06 rana postrzałowa Głowy
18 Izdebny Zygmunt   26 wartownik w Wojewódzkim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Publicznego peron 4 Dworca Głównego   28.06 pobicie
19 Jackowski Czesław   41 pracownik W-8 w Zakładach im. Józefa Stalina (Cegielski) w Poznaniu ul. Kocha- nowskiego Pawłowa 28.06 przestrzał pionowy
20 Janczewski Zbigniew Stanisław, Maria 20 absolwent Technikum Budowy Taboru Kolejowego   Święcic- kiego 28.06 postrzał łopatki prawej
21 Jankowiak Jerzy Józef, Janina 16 uczeń w zakładzie szklarskim Franciszka Letkiewicza przy ul. 23 L utego 8   Święcic- kiego 28.06 postrzał łopatki lewej
22 Jankowski Roman Walenty 43 rzemieślnik specjalista w Oddziale Elektrotechnicznym ZNTK ul. Kocha- nowskiego   28.06  
23 Joachimiak Zbigniew   28 technik kreślarz w Poznańskiej Fabryce Maszyn Żniwnych     28.06  
24 Kaczmarek Władysław   26 ślusarz – pomocnik traktorzysty w Zakładach Mięsnych w Poznaniu   Raszei 28.06 rana postrzałowa głowy
25 Kaczmarek Zygmunt         Święcic- kiego 28.06  
26 Kapitan Seweryn Stanisław, Janina 18 uczeń – robotnik Państwowego Monopolu Tytoniowego ul. Mylna Raszei – Święcic- kiego 28.06 rana przestrzałowa głowy
27 Kijek Maria         Strusia 02.07  
28 Kliche Zenon Jan Henryk, Agnieszka 17 uczeń ul. Dąbrowskiego – ul. Kocha- nowskiego   28.06  
29 Klój Leon Franciszek, Wiktoria 16 uczeń tokarski w Zakładzie Remontowo-Montażowym Przemysłu Mleczarskiego przy ul. Krotowskiego- Krauthofera     28.06  
30 Kłos Czesław   46 ślusarz w ZNTK ul. Mickiewicza   28.06  
31 Kołdon Stanisław Antoni 24 radiooperator Stacji Obsługi Technicznej w Pile ul. Kocha- nowskiego   28.06  
32 Kowalczyk Jan Jakub 39 pomocnik palacza w Poznańskich Zakładach Przemysłu Spirytusowego     28.06  
33 Krystek Franciszek   31 starszy sierżant MO   MSW 17.10 rana czoła
34 Kubiak Marian   19 monter w Urzędzie Telekomunikacyjnym ul. Poznańska (przy czołgu) Raszei 29.06 rana brzucha
35 Kucharczyk Eliasz   63     Strusia 02.07  
36 Kuźnicki Wiesław Edmund 16 uczeń Technikum Geodezyjnego ul. Kocha- nowskiego   28.06  
37 Lipski Franciszek Aleksander, Maria 53 palacz Zakładów im. Józefa Stalina (Cegielski) w Poznaniu ul. Prusa Święcic- kiego 28.06 postrzał brzucha
38 Makowski Roman Jan 28 kreślarz-konstruktor ze Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Terenowego i Drobnego w Poznaniu ul. Słowackiego (w biurze)   28.06  
39 Masławska Helena   35 bez zawodu     29.06  
40 Matwiejczuk Mikołaj   25 sekretarz Zarządu Okręgowego Związku Pracowników Przemysłu Terenowego i Drobnego we Wrocławiu     28.06  
41 Malinowski Czesław   26 inżynier, absolwent Politechniki Poznańskiej     29.06  
42 Młynkiewicz Roman   75     Strusia 30.06  
43 Niemczewski Feliks Edmund 45 ślusarz w Wytwórni Pomocy Naukowych   Strusia 28.06 postrzał brzucha
44 Niemczyk Jan   49 konstruktor-rewizor w PKP     29.06  
45 Nowak Bogdan Józef, Katarzyna 19 kopista offsetowy w Zakładach Graficznych im. Marcina Kasprzaka     28.06  
46 Nowicki Henryk Wincenty, Irena 15 uczeń ślusarski Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy ul. Inżynierskiej     28.06  
47 Ochocki Leon   45 dekorator-tapicer w prywatnym warsztacie przy ul. Gwardii Ludowej ul. Roosevelta Raszei 29.06 postrzał klatki piersiowej lewej
48 Piskorski Zdzisław   58 mistrz rzeźnicki, pracownik prywatnego przewoźnika na ul. Śniadeckich 12 ul. Kocha- nowskiego Strusia 28.06 postrzał śródpiersia
49 Plich Leon              
50 Polanowski Jan         Strusia    
51 Porolniczak Józef Józef 28 pracownik magazynowy w Rzeźni Miejskiej ul. Kocha- nowskiego   28.06  
52 Przybylski Jerzy Wincenty, Stanisława 29 tokarz – rzemieślnik w ZNTK     28.06  
53 Pudys Józef Stanisław, Rozalia 25 pracownik fizyczny w Zjednoczonych Zakładach Rowerowych przy ul. Garbary 8   Święcic- kiego 28.06 postrzał brzucha
54 Raś Leszek Franciszek, Maria 26 technik budowlany w Zjednoczeniu Instalacji Sanitarnych i Elektrycznych Budownictwa Miejskiego   Święcic- kiego 28.06 rana postrzałowa
55 Rau Alfred Marian 16 uczeń, pomocnik ślusarski w Poznańskim Przemysłowym Zjednoczeniu Budownictwa przy ul. Kopanina     28.06  
56 Sępkowski Marian Władysław, Stanisława 28 podporucznik 19 Dywizji Pancernej   Święcic- kiego 28.06 postrzał głowy
57 Sikora Ireneusz Henryk, Helena 16 woźny Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu ul. Dąbrowskiego Święcic- kiego 28.06 przestrzał czaszki mózgowej
58 Sobalak Marian   32 rencista frezer W-3 w Zakładach im. Józefa Stalina (Cegielski) w Poznaniu     28.06  
59 Strzałkowski Roman Jan, Anna 13 uczeń Szkoły Podstawowej nr 40   Raszei 28.06 przestrzelona klatka piersiowa lewa
60 Styperek Andrzej   18     Święcic- kiego 28.06 postrzał kręgosłupa
61 Toma Wacław Jan, Anna 29 kowal w Zakładach im. Józefa Stalina (Cegielski) w Poznaniu   Święcic- kiego 28.06 przestrzał czaszki mózgowej
62 Wasylik Paweł   47 piekarz ul. Dąbrowskiego Raszei 28.06 rana postrzałowa głowy
63 Wieczorek Kazimierz   25 konduktor MPK   Raszei 28.06  
64 Witkiewicz Jan   35 robotnik PKP     28.06  
65 Wojewódzki Feliks Antoni, Genowefa 18 frezer w Poznańskiej Fabryce Maszyn i Urządzeń przy ul. św. Michała   Święcic- kiego 28.06 postrzał brzucha
66 Wysocki Mieczysław Teodor, Zofia 24 grabarz na cmentarzu parafii Matki Boskiej Bolesnej   Święcic- kiego 28.06 2 postrzały klatki piersiowej
67 Żecha Józef         Strusia 02.07  
68 NN   ok. 32     Raszei 28.06  
69 NN   ok. 30     Strusia 28.06 postrzał klatki piersiowej
70 NN         Strusia 28.06 rana drążąca czaszki

     


Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 r.

[początek strony]

(c) Maciej A. Szewczyk 2000-2012